Menu

A A A  | ☾ 

09. MAREC

9. MAREC

Štyridsiati svätí mučeníci umučení v Sebastejskom jazere.

VEČIEREŇ

 

UTIEREŇ

 

SYNAXÁR

Štyridsiati svätí mučeníci mučení v Sebastejskom jazere

Gréckokatolícka cirkev nám 9. marca pripomína štyridsiatich svätých mučeníkov, ktorých mučili na Sebastejskom jazere. Veľkú obľubu dnešných svätcov dokazujú početné literárne pramene. Zachovali sa homílie Bazila Veľkého, Gregora Nysského, Efréma Sýrskeho, ako aj sýrske, grécke a latinské životopisné legendy. Všetky sa zhodujú prinajmenšom v hlavných informáciách. Podľa nich boli dnešní svätci 40 kresťanskí vojaci rímskej bleskovej légie Legio XII Fulminata. Počas prenasledovania kresťanov, podľa Efréma za cisára Licínia (308-324), ich nahých vystavili krutej mrazivej zimnej noci na námestí v Sebaste (v súčasnosti turecké mesto Sivas,) alebo na zamrznutom jazere neďaleko mesta. Ich stuhnuté telá následne spálili. Kult a relikvie dnešných mučeníkov sa rýchlo rozšírili ako na Východe, tak aj na Západe. V Sebaste a kappadóckej Cézarei sa nachádzajú im zasvätené chrámy. V Ríme im zasvätené Oratórium z prelomu ôsmeho storočia pri chráme Santa Maria Antiqua zdobia fresky, ktoré znázorňujú ich príbeh.

Tropár, 1. hlas: Svätí mučeníci, statoční spolubojovníci, * štyridsiati Kristovi služobníci, * ohňom a vodou vás umučili. * Tak ste sa stali spoločníkmi anjelov, * s ktorými sa prihovárate k Bohu za tých, * čo vás dnes v duchu viery uctievajú. * Zvelebujeme toho, ktorý vám dal silu * a ktorý vás milosťami zahrnul. * Sláva tomu, ktorý nás na váš príhovor uzdravuje!
Kondák, 6. hlas: Opustili ste rady spolubojovníkov na zemi * a pripojili ste sa svorne k vládcovi nebies, * štyridsiati Pánovi mučeníci, * ohňom a vodou viedla vaša cesta * medzi blažených a do nebeskej slávy.

Pridaj komentár