Menu

A A A  | ☾ 

12. JANUÁR

12. JANUÁR

Svätá mučenica Tatiana.

VEČIEREŇ

 

UTIEREŇ

 

SYNAXÁR

Svätá mučenica Tatiana

Jej meno má latinský pôvod a neznámy význam. Svätica tretieho storočia pochádzala z Ríma. Liturgické knihy Miney informujú, že jej otec sa stal trikrát konzulom. Ona sama vykonávala diakonskú službu v Rímskej cirkvi. Mučenícku smrť za Krista podstúpila za čias vlády cisára Alexandra Severa (222-235) v Ríme. V slovanských krajinách patrí k obzvlášť uctievaným svätcom.

Svätý mučeník Mertius

Jeho meno má neznámy pôvod a význam. Mertius bol vojakom v severnej Afrike. Počas Diokleciánovho prenasledovania kresťanov, odmietol obetovať pohanským božstvám. Zatkli ho, mučili a uväznili. Tam zomrel na následky zranení a hladu. Svätý mučeník Mertius zomrel v Ríme okolo roku 298.

Svätý mučeník Peter Apselamus

Jeho meno má grécky pôvod a znamená „skala“. Svätý Peter Apselamus zomrel v palestínskej Cézarei, v čase cisára Maximína.. Pred miestodržiteľom mesta Severusom uprednostnil mučenícku smrť za Krista pred dlhým životom. Grécke miney spomínajú, že bol askétom. Dobrovoľne žil opusteným, chudobným a odriekavým spôsobom života. Po krutom mučení ho ukrižovali. Zomrel okolo roku 309.

TROPÁR A KONDÁK

 

Pridaj komentár