Menu

A A A  | ☾ 

13. DECEMBER

13. DECEMBER

Svätí mučeníci Eustratios, Auxencius, Eugen, Mardarios a Orest.
Svätá mučenica Lucia, panna.

VEČIEREŇ

 

UTIEREŇ

 

SYNAXÁR

Svätí mučeníci Eustratios, Auxencius, Eugen, Mardarios a Orest

Dnešní svätci podľa Rímskeho Martyrológia zomreli v Arménsku ako mučeníci za čias cisára Diokleciána. Eustatios zrejme patril k popredným mužom v krajine. Na príkaz prefekta Seteleona ho ako kresťana zatkli a mučili. Spolu s ním sa ako kresťan dal zatknúť aj jeho sluha Eugen. Ako pokračuje legendami opradený životopis, prefekt vzal Eustratia do jeho rodného mesta a cestou ho mučil. V rodisku dal prefekt zavraždiť jeho krajana Mardaria, pretože sa priznal, že je kresťanom, ako aj kresťanského kňaza Auxencia. Podobne umučili až na smrť aj sluhu Eugena. Nakoniec popravili aj Eustratia, spoločne s jedným z vojakov – Orestom. Traduje sa, že zomreli v ohnivej peci. Pozostatky dnešných 5 mučeníkov preniesli do Ríma a uložili v bazilike svätého Apolinára.

Tropár, 4. hlas: Oslávme piatich čestných mučeníkov, * opovrhujúcich zemskou slávou. * Nad slnko jasnejšieho Eustratia * a jeho druhov v utrpení. * Odvážne sa nechali páliť v ohni * a mučiť na mučidlách za teba, Kráľa všetkých, Kriste. * Ako odmenu dostali z tvojho prestola čestný veniec. ** Na ich príhovor, Kriste Bože, spas naše duše.
Kondák, 2. hlas: Bol si svetlom pre tých, ktorí sedeli v nepreniknuteľnej tme. * Veľký mučeník Eustratios, * vierou si sa ozbrojil a nebál sa nepriateľského obliehania. ** Svojou výrečnosťou si prekonal i najdokonalejších rečníkov.

Sv. mučenica Lucia, panna