Menu

A A A  | ☾ 

24. DECEMBER

24. DECEMBER

Svätá prepodobná mučenica Eugénia.
Predvečer narodenia.

VEČIEREŇ

 

UTIEREŇ

 

SYNAXÁR

Prepodobná mučenica Eugénia

Jej meno má grécky pôvod a znamená „urodzená“. Rímska mučenica Eugénia bola pochovaná na Coemetrium aproniani pri Via Latina. Hieronymovo martyrológium, ako aj verónsky sakramentár spomínajú dnešnú sväticu 25. decembra. Nezachovali sa, žiaľ, takmer žiadne biografické údaje. Hlavnými centrami jej kultu sú kláštory okolo francúzskeho Luxeuil a v Španielsku. V protiklade k slabému rozšíreniu jej kultu, stojí Eugénina životopisná legenda. Tá cituje viaceré pramene zo šiesteho storočia: Regula Magistri, Avitus von Vienne, Venantius Fortunatus a Aldermus. Legendu zakrátko preložili do gréčtiny, sýrčiny, etiópčiny, aramejčiny a gruzínčiny. Podľa nej bola Eugénia dcérou egyptského prefekta Filipa. Po svojom obrátení, preoblečená za muža, vstúpila spoločne s dvoma eunuchmi, Protazom a Hyacintom, do mužského kláštora. Stala sa mníchom a neskôr aj predstaveným kláštora. Kvôli obžalobe zo zvádzania ženy zo vznešeného rodu ju zatkli. Keď stála pri súdnom procese ako mních pred svojím otcom, odhalila kým je. Následne sa obrátila celá jej rodina. Jej otec zomrel v Alexandrii ako mučeník. Eugénia, jej matka Claudia a zvyšok príbuzných sa vrátili do Ríma. Tu za Valeriána a Galliena zrejme podstúpila mučenícku smrť. Najznámejšie vyobrazenia svätej Eugénie sa nachádzajú v San Apollinare Nuovo v Ravene a v katakombách svätého Januária v Neapole.

Predvečer narodenia


Tropár, 4. hlas: Mária nosila pod srdcom panenský Plod. * Išla s Jozefom do Betlehema, * aby sa dali zapísať, * lebo boli z domu Dávidovho. * Tam jej nastal čas pôrodu. * Ale v hostinci nebolo miesta. * Jaskyňa ako prekrásny palác prijala Kráľovnú. * Tam sa narodil Kristus, * aby obnovil v človeku svoj zničený obraz.
Kondák, 3. hlas: Dnes sa chystá Panna * v jaskyni zázračne porodiť večné Slovo. * Raduj sa, celý svet, nad tou zvesťou. * Oslavuj s anjelmi a s pastiermi večného Boha, * lebo sa nám chce zjaviť ako malé Dieťa.