Menu

A A A  | ☾ 

26. JÚL

26. JÚL

Svätý hieromučeník Hermolaos a spoločníci.
Svätá prepodobná mučenica Paraskeva.
Prepodobný Mojžiš Uhrín.

VEČIEREŇ

 

UTIEREŇ

 

SYNAXÁR

Svätý hieromučeník Hermolaos a spoločníci

Meno dnešného svätca má grécky pôvod a znamená „Hermov ľud“. Hermolaos je kňazom a mučeníkom z Nikomédie v Bitýnii. Tu priviedol späť ku kresťanstvu svätého Panteleimona. Začiatkom tretieho storočia za čias prenasledovania kresťanov za cisára Diokleciána, Hermolaa, Panteleimona a ďalších kresťanov zatkli v Panteleimonovom dome. Po krutom mučení ich v roku 305 sťali.

Svätá prep. mučenica Paraskeva

Jej meno má grécky pôvod a znamená „piatok“. Paraskeva – mučenica z maloázijského mesta Ikónion, zomrela okolo roku 140. Podľa životopisnej legendy, jej rodičia pochádzali z Ríma a volali sa Agaton a Politeia. Dcéru nazvali podľa dňa, v ktorom sa narodila. Vynikala nábožnosťou a pevnou vôľou. V Rusku, kde si ju obzvlášť uctievajú, sa stala ochrankyňou pred útokmi nepriateľa, patrónkou obchodníkov, strážkyňou žien, opatrovateľkou domácnosti. Najznámejšia a jedna z najstarších ikon zobrazujäcich sv. Paraskevu pochádza z 13. storočia z novgorodskej školy.

Prepodobný Mojžiš Uhrín

Tropár, 3.hlas: Ktože by sa nedivil vidiac, svätý, tvoje námahy a zápas o čistotu? * Trpel si hladom, hodený do temnice a bitý, * no nepodľahol so zvodom Ľašky, * ale stál si pevne ako kráľ, čo ovláda vášne. * Teraz, ako aj vtedy, oslávil ťa ten, čo preniká a pozná ľudské srdcia. * Od neho si dostal milosť byť naporúdzi tým, čo sú pokúšaní. * Pomáhaj, prepodobný Mojžiš, i nám, čo slávime tvoju pamiatku.
Kondák, 3.hlas: Hľadajúc jediného Boha na výsostiach * pohrdol si všetkým pozemským a nedbal si o vlastné telo. * Mužne si sa podrobil mukám, * statočne si znášal hlad, smäd i okovy. * Do temnice ťa zatvorili a mučili. * Znášal si údery, stratu krvi i rezanie tela. * To všetko si podstúpil pre zachovanie panenstva. * Teraz, keď stojíš v zástupe panicov pred presvätou Trojicou, * pros, aby sme boli zbavení všetkých pokušení my, čo spievame: * Raduj sa, Mojžiš, preblažený otče.