Menu

A A A  | ☾ 

28. OKTÓBER

28. OKTÓBER

Svätá mučenica Paraskeva z Ikónia.
Svätí mučeníci Terencius a Neonilla.
Náš prepodobný otec a tvorca kánonov Štefan Svätosávsky.

VEČIEREŇ

 

UTIEREŇ

 

SYNAXÁR

Svätí mučeníci Terencius a Neonilla

Ich mená majú latinský pôvod. Terencius je priezvisko rímskeho rodu a meno Neonilla má neznámy význam. Mučeníci Terencius, jeho manželka Neonilla a ich deti Sarbel, Photus, Teodulus, Hierax, Nitus a ich dcéry Bele a Eunika trpeli za Krista počas prenasledovania za cisára Décia. Kvôli ich neochvejnosti vo viere ich dlho mučili a napokon celú rodinu sťali mečom. Za Krista zomreli okolo roku 249.

Svätý mučenica Paraskeva z Ikónia

Jej meno má grécky pôvod a znamená „piatok“. Mučenica z maloázijského mesta Ikónion, Paraskeva, zomrela okolo roku 140. Podľa legendami opradených správ jej rodičia pochádzali z Ríma a volali sa Agaton a Politeia. Nazvali ju podľa dňa, kedy sa narodila. Vynikala nábožnosťou a pevnou vôľou. V Rusku, kde si ju obzvlášť uctievajú, sa stala ochrankyňou pred útokmi nepriateľa, patrónkou obchodníkov, strážkyňou žien a ochrankyňou domácnosti. Najznámejšia a jedna z najstarších ikon, ktorá ju zobrazuje, pochádza z 13. storočia z novgorodskej školy.

Tropár, 4. hlas: Múdra a oslavovaná Kristova mučenica Paraskeva, * prijala si mužnú udatnosť * a zbavila sa ženskej nemohúcnosti. * Zvíťazila si nad diablom * a zahanbila mučiteľov, keď si na nich volala: * „Poďte a zotnite ma mečom. * Moje telo spáľte v ohni. * Ja sa radujem, lebo idem k svojmu ženíchovi Kristovi. * Jej modlitbami, Kriste Bože, * spas naše duše.
Kondák, 3. hlas: Sväté a nepoškvrnené mučeníctvo si podstúpila * a ako ušľachtilé víno si ho ponúkla nesmrteľnému ženíchovi Kristovi. * Rozveselila si anjelské zbory, * keď si zvíťazila nad útokmi démonov. * Mučenica Paraskeva, nádoba plná utrpenia, * dnes ťa so živou vierou a zbožnosťou uctievame.