Menu

A A A  | ☾ 

29. JANUÁR

29. JANUÁR

Prenesenie ostatkov svätého hieromučeníka Ignáca Bohonositeľa.

VEČIEREŇ

 

UTIEREŇ

 

SYNAXÁR

Prenesenie pozostatkov svätého hieromučeníka Ignáca Bohonositeľa

Jeho meno má latinský pôvod a znamená „ohnivý“. Biskup z Antiochie Ignác podstúpil mučenícku smrť najneskôr v roku 117 vo Flaviánovom Amfiteátri v Ríme. Jeho pozostatky sa preto nachádzali v Ríme. Rok po Ignácovej smrť jeho telesné pozostatky priniesli naspäť do Antiochie a pochovali pri bráne, neďaleko predmestia Dafné. Za cisára Teodozia II. boli Ignácove relikvie znova prenesené. Tentoraz do chrámu, ktorý mu zasvätili a nachádzal sa priamo v meste. Dnešný deň je spomienkou na túto udalosť. K poslednému preneseniu Ignácových pozostatkov došlo v roku 637. Uložili ich v chráme svätého Klimenta v Ríme, kde sa nachádzajú dodnes.

Tropár, 4. hlas: Ako posvätený dar Bohu si seba priniesol, * náhlil si sa byť zjedený divými zvermi, * z neba od Boha si prijal víťazný veniec, Ignác, * preto zachraňuj tých, čo ťa uctievajú ako Kristovho svätiteľa, ** učiteľa a spolutrpiteľa mučeníkov. preklad:o.Marcel Gajdoš
Kondák, 4. hlas: Nositeľ Boha a jemu oddaný sluha Ignác, * zažiaril si dnes ako slnko od východu. * Všetko tvorstvo si osvietil svojou náukou * a mučeníctvom.

Pridaj komentár